BERNSKÝ SALAŠNICKÝ PES

28. dubna 2008 v 20:42 | Janyka |  moje...úvahy? atd...
tetno článek je o pejckovi po kterém já toužím už moooc dlouho:-*
Celkový vzhled: dlouhosrstý, tříbarevný, více než středně velký, silný a pohyblivý pracovní pes se silnými končetinami, harmonický a vyrovnaný. Povaha: jistý, pozorný, bdělý a nebojácný v každodenních situacích, dobromyslný a přítulný v chování vůči důvěrně známým osobám, sebejistý a přátelský vůči cizím lidem, středního temperamentu, dobře ovladatelný. Výška: Psi 64-70 cm, ideální 66-68 cm,
feny 58-66 cm, ideální 60-63 cm. Osrstění: Srst dlouhá, rovně splývavá nebo lehce zvlněná. Barva srsti: sytě černá základní barva se sytým hnědočerveným pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech nohách a na hrudi a s bílými znaky na místech, jak je následovně uvedeno:
čisté, symetrické, bílé znaky na hlavě (lysina, která se směrem k čenichu oboustranně rozšiřuje v bílé zbarvení mordy. Lysina nikdy sahá až k červenohnědým skvrnám nad očima, ale je od nich oddělena proužkem černé srsti. Bílé zbarvení mordy dosahuje nejvýš k ústním koutkům.)
bílá, přiměřeně široká průběžná kresba na hrdle a hrudi.
bílé tlapky, bílá špička ocasu. Historie plemene: bernský salašnický pes je selský pes starého původu, který byl chován v předalpských oblastech a částech švýcarského středozemí v okolí Bernu jako hlídací, honácký a tažný pes. Podle osady a hostince Dürrbach u Riggisbergu, kde se tento dlouhosrstý, tříbarevný selský pes obzvláště často vyskytoval, získal své původní jméno "dürrbachský pes" (německy "Dürrbächler").
Po předvedení takových psů na výstavách již v letech 1902, 1904 a 1907 se v listopadu 1907 spojilo několik chovatelů těchto psů z Burgdorfu s cílem chovat bernské salašnické psy jako čistokrevné plemeno. Založili "Švýcarský klub dürrbachských psů" a stanovili charakteristické znaky rasy. V roce 1910 bylo na jedné výstavě psů v Burgdorfu, na níž přivedlo své psy mnoho sedláků z okolí, vystaveno již 107 psů tohoto plemene.
Od té doby si toto plemeno, nazývané nyní v rámci ostatních švýcarských salašnických psů "bernský salašnický pes", rychle získávalo příznivce v celém Švýcarsku a brzy i v sousedním Německu. Dnes je "bernský salašnický pes" díky své atraktivní tříbarevnosti a své přizpůsobivosti známý a oblíbený jako rodinný pes v celém světě.

fotešky
to je on,mého srdce šampion!!! :-*
štěňátka,nejsou k nakousnutí?=) :-*
to je kus! O:-) :-)
a v zimě,jak táhne sáně.... já ho chci domů
to je loskošnýýýý:-)
TO JSOU ONI,MÉHO SRDCE ŠAMPIONI!!
*IN LOVE*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 princess princess | Web | 30. dubna 2008 v 16:34 | Reagovat

tak já mam doma kočky ,psi,papouška,rybičky a ještě u nás občas bytujou myšky:D mno a taky mam doma jednoho velkýho bejka==>JÁ! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama