Jak si obléct sárí

5. června 2008 v 20:17 | Janyka |  orientální tanec

JAK OBLÉCT SÁRÍ?


BĚŽNÝ ZPŮSOB: SIDDHI


1.
Nejprve si oblékneme spodničku - speciální sukni, dlouhou, plátěnou, která má v pase navlečený provázek (nikoliv gumu). Alternativně můžeme použít i běžnou sukni, ovšem jen v případě, že z ní sárí nevyklouzává nebo se na ni nelepí, a také nesmí pod sárí prosvítat. Někdo místo spodničky dokonce preferuje obyčejný pevný provázek.
Jako horní díl poslouží klasické čoli, nahradit ho ale můžeme i topem, tílkem, nebo body, které vypadá pod sárí pěkně.
Sárí má dva konce: jeden hodně bohatě zdobený - vlečku - a druhý obyčejný. A právě tím začínáme. Ještě se podle výšivky nebo tisku přesvědčíme, že sárí nemáme naruby. Pak vezmeme ten jednoduchý konec sárí a zastrčíme si jeho horní okraj k pravému boku tak, aby sárí pokračovalo směrem doleva.

2.
Pak se v sárí otočíme úplně kolem dokola a přitom si jeho horní kraj zastrkáváme do spodničky. Dáváme přitom pozor, aby délka sárí byla všude stejná - nejčastější chybou bývá, že je sárí vzadu příliš krátké a vepředu dlouhé.

3.
Na sárí začneme dělat sklady asi 10 nebo 12 cm dlouhé. Záleží na tom, jaký způsob si zvolíme. Nejlepší je vytvořit "harmoniku" prsty na břiše. Skladů se dělá od 5 do 10, podle délky sárí. Když sklady dokončíme, obrátíme je tak, jak vidíme na spodnějším obrázku a založíme do spodničky.

4.
Nyní sárí otočíme kolem sebe, tentokrát ho ale vedeme směrem nahoru, těsně pod pravou paži.

5.
Nakonec vyskládáme sárí na rameno tak, aby bylo pěkně utažené - procházelo těsně pod pravým ramenem a nikde nebylo příliš volné. Dáváme pozor, aby spodní okraj byl krásně viditelný. Sárí si na rameni můžeme sepnout připínacím špendlíkem zespodu, nebo ozdobnou broží či sponou na kravatu zvenku. Ozdobná vlečka se nechá volně splývat.
Sárí je hotovo, ale máte ještě tyto možnosti:
A NYNÍ MŮŽETE:


A) Dát si sárí přes hlavu
Vezmeme ten okraj, který vede kolem krku a přeložíme přes hlavu. Sárí se neohýbá a nedělají se žádné sklady. Pěkně vypadá, když se sárí přehodí například jen před drdol - můžeme ho připnout vlásenkami.

B) Pracovní varianta
Vezmeme okraj sárí, který vede kolem krku a jeho konec zastrčíme vepředu za spodničku. Zbytek vlečky bude automaticky následovat, stačí vzít do ruky opravdu jen cíp.

C) Společenský způsob
Pokud se nepotřebujete v sárí příliš pohybovat, ale hlavně dokonale vypadat, udělejte to jako Indky - horní okraj sárí si připněte na levé rameno a zbytek nechejte volně splývat přes pokrčenou levou ruku. Jen si dejte pozor, aby spodní okraj sárí byl pěkně vidět.
SÁRÍ NA BŘIŠNÍ TANCE


Postupujeme stejně až do bodu 3. - uděláme sklady a založíme je do spodničky, uděláme jich ale více, aby zbyl cca 1m látky. Nyní sárí otočíme kolem sebe a jeho vlečku nařasíme a zastrčíme na levém boku do spodničky. Můžeme také záměrně konec sárí ponechat delší - bude nám pak viset od pasu jako závoj.
TRADIČNÍ ZPŮSOB - SIDDHI


5.
Postupujeme stejně až do bodu 3., jen sklady neobracíme, založíme je tak, jak jsme je udělaly. Nyní sárí vedeme za záda a pak, složené, přes pravé rameno dopředu.

6.
Vezmeme okraj sárí, který nám vede kolem krku (zbytku si nevšímáme, urovná se sám), vedeme ho přes prsa až dozadu, kde jeho cíp zastrčíme do spodničky. Většinou se zastrkává do spodničky vzadu, pod sárí, ale v některých oblastech Indie se vede PŘES sárí až dopředu, kde se zastrčí.


zdroj : www.sari.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 majda majda | 1. prosince 2008 v 13:41 | Reagovat

ahoj,myslím ze bys měla napsat že rubriku "Jak obléct sárí" si okopírovala z www.sari.cz,ačkoliv to ví asi dost lidí

2 Hakito Hakito | Web | 27. prosince 2009 v 19:24 | Reagovat

To bych se asi drobet ztratil.......

3 Wila Wila | E-mail | Web | 6. března 2012 v 22:17 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama