jin jang

1. ledna 2010 v 20:50 | Janyka |  moje...úvahy? atd...
k tomuto mě přivedl Haki ... když jsem mu koukala na profil u měl u jedné z fotek komentář "jin jang"

tak jsem se rozhodla,že se na toto podívám trochu více z blízka ...

(zdroj : www.wikipedie.cz )Koncept Jin a Jang má původ v dávné čínské filozofii a popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru.
Jin ( "tmavé místo, severní svah (kopce), jižní břeh (řeky), zamračené, zahalené") je tmavší element; působí smutně, pasivně, tmavě, žensky a koresponduje s nocí. Jin je často symbolizovaný vodou a zemí.
Jang ("světlé místo, jižní svah (kopce), severní břeh (řeky), sluneční světlo") je světlejší element; působí vesele, aktivně, světle, mužsky a koresponduje se dnem. Jang je často symbolizovaný ohněm a větrem.
Jin (ženskost, tma, pasivní síla) a Jang (mužská, světlá, tvořivá síla) jsou popisem doplňujících se opaků a nejsou absolutní - proto jakákoliv dichotomie Jin a Jang bude z jiné perspektivy vypadat opačně. Proto se výše uvedené pojmy k Jin a Jang neberou doslovně.. Všechny síly v přírodě mají oba dva stavy a tyto stavy jsou v neustálém pohybu. Na západě se často Jin a Jang zobrazuje nepřesně jako "zlo" a "dobro". Nesprávná je i interpretace symbolu ve smyslu barev - Taijitu nesymbolizuje černou a bílou (nebo červenou) barvu jako opak (černá není neexistence bílé), ale symbolizuje v analogii tmu a světlo (tma je neexistence světla a naopak).
tradiční symbol reprezentující síly Jin a Jang. Tečky opačné barvy symbolizují, že v každé ze sil se nachází také opačná síla a že charakter dané síly závisí na pozorovateli.

Koncept jin a jang

Každá věc se dá popsat jako zároveň jin a jang.
Jin a jang se nevylučují.
Všechno má svůj opak - ne však absolutní. Žádná věc totiž není čistě jin nebo čistě jang. Každá ze sil obsahuji základ té druhé. Například zima se nemůže změnit na léto.
Jin a jang jsou na sobě závislé.
Jedno nemůže existovat bez druhého. Den nemůže existovat bez noci.
Jin a jang se dají dále dělit na jin a jang.
Jestliže uvažujeme teplotu, jin může být zima a jang teplo. Jang však můžeme znovu rozdělit na jin - teplo a jang - žár.
Jin a jang se navzájem podporují.
Jin a jang jsou obvykle ve stavu rovnováhy: pokud jeden naroste, druhý ustoupí. Někdy může dojít k nerovnováze: přebytek jin, přebytek jang, nedostatek jin, nedostatek jang. Takové nerovnováhy znovu tvoří pár: přebytek jin způsobí nedostatek jang a naopak.
Jin a jang se mohou navzájem měnit.
Například noc se mění na den. Tato změna je stejně jako jin a jang také relativní. Z pohledu vnějšího pozorovatele existuje noc a den na Zemi zároveň a doplňují se.
Část z jin je jang, a část z jang je jin.
Malé tečky v symbolu znamenají stopy jedné síly v druhé. Například i ve tmě tmě je světlo hvězd. Znamená to také, že absolutní extrém jedné síly se transformuje na opačný a to, že záleží na pohledu pozorovatele, zda je daná síla jin nebo jang. Například nejtěžší kámen se dá nejsnadněji rozbít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Stáňa Stáňa | Web | 2. ledna 2010 v 19:55 | Reagovat

Ahooj, komentovala jsi můj článek o Egyptu a chtěla jsem ti poděkovat, že jsi mi to opravila. Přepíšu to na to, jak jsi psala. Mě Egypt taky baví, ale spíš s tím zatím ještě začínám. Tak hodně štěstí s blogem!!(-: A ještě jednou děkuju za pomoc!!(-:

2 Stáňa Stáňa | Web | 2. ledna 2010 v 20:36 | Reagovat

Ne, ne, o uražení není vůbec řeč, jsem spíš ráda, že tam nemám chyby.(-: Já nějakou dobu začínám s tím, že už něco málo čtu, ale to určitě není všechno.(-: Takže ještě jednou velký DÍK.(-:

3 Hakito Hakito | Web | 3. ledna 2010 v 15:51 | Reagovat

:D "Někomu, kdo naslouchá, stačí jen našeptávat. Jak to zužitkuje je jen na něm..." Ano, Jin&Jang je úžasný symbol. Všechno a přitom nic. Oba, jak Jin, tak Jang by měli být v rovnováze. Jako ostatně všechno v Přírodě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama